Tu jesteś:

shadow
Wrastające włoski – jak pozbyć się problemu?
shadow

Wrastające włoski – jak pozbyć się problemu?

Golenie i depilacja podrażniają skórę, jeśli odpowiednio o nią nie zadbamy. Wrastania włosków da się uniknąć, pod warunkiem, że przed i po goleniu zastosujemy dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne.

Jak dochodzi do tego, że włoski wrastają?

Wrastające włoski to nagminny problem kobiet, które używają depilatora. Ale usuwanie zbędnego owłosienia zwyczajną maszynką do golenia czy podczas depilacji woskiem także może do niego prowadzić. Wszystko zależy od tego, jak na odrost włosków przygotowana jest nasza skóra. Jeśli naskórek jest twardy, zrogowaciały i słabo nawilżony, włoski będą miały utrudnione wydostanie się na zewnątrz. Zwłaszcza, jeśli są słabe, bo wyrosły na miejscu tych, które usunęłyśmy razem z cebulką.

Efekt końcowy zna większość kobiet. Wrastający pod skórę włosek tworzy zaczerwienioną krostkę i powoduje powstanie w tym miejscu stanu zapalnego (zapalenie mieszków włosowych). Czasami pojawiają się tylko pojedyncze krostki, o wiele częściej jednak mamy ich całe mnóstwo na poszczególnych partiach skóry. Nogi, bikini, pachy, a także delikatna skóra twarzy – wszystkie te obszary są narażone na wysyp tego typu podrażnień, niezależnie od metody usuwania owłosienia.

Krostki wypełnione ropą nie wyglądają dobrze, więc zazwyczaj staramy się samodzielnie usunąć wrośnięte włoski. Aby to zrobić, musimy przebić delikatną błonkę naskórka i wydobyć spod niej włos. Pozostaje po nim jednak maleńka rana, i pół biedy, jeśli zagoi się bezproblemowo. Kolejne włoski mogą wrastać w tym miejscu nadal lub może pojawić się blizna.

 

Złuszczanie i nawilżanie

Niewielkie blizny ostatecznie uda się usunąć specjalistycznymi maściami. O wiele lepiej byłoby jednak nie dopuszczać do wrastania włosków. W tym celu należy regularnie złuszczać naskórek i zmiękczać powierzchnię skóry. Już dzień przed depilacją czy goleniem przeprowadźmy peeling lub pozbądźmy się martwych, suchych komórek skóry poprzez masaż specjalną szczotką albo szorstką rękawicą do pielęgnacji ciała. Złuszczania dokonujmy w równych odstępach czasu, co najmniej dwa razu w tygodniu. Po nim zawsze zmiękczajmy skórę oliwką lub balsamami z dodatkiem składników nawilżających, na przykład mocznika i kwasu hialuronowego. Dzięki temu, odrastające na nowo włoski nie napotkają na trudną do przejścia barierę w postaci martwych komórek skóry, które mogłyby blokować ich wydostanie się na zewnątrz.

Po depilacji warto użyć kremu zmiękczającego, zapobiegającego wrastaniu włosków oraz stosować preparaty odkażające, na przykład kremy przeciwko podrażnieniom, ałun czy płyny bakteriostatyczne.

Jeśli do eliminacji włosów używamy maszynki do golenia, upewnijmy się przed zabiegiem, że nie ma ona stępionego ostrza. Skórę przygotujmy na zabieg poprzez wymoczenie jej w ciepłej wodzie. Golenie najlepiej zacząć podczas kąpieli w wannie. I oczywiście przy użyciu nadających się do tego kosmetyków (kremy, żele, pianki do golenia)!

 

Elżbieta Gwóźdź

Komentarze

comments powered by Disqus