Tu jesteś:

shadow
Pielęgnacja soczewek kontaktowych – co warto wiedzieć?
shadow

Pielęgnacja soczewek kontaktowych – co warto wiedzieć?

Soczewki kontaktowe to wspaniały wynalazek, który jest pragmatyczną alternatywą dla okularów. Kontakty wymagają jednak większej dbałości, bo w końcu zakłada się je bezpośrednio na oczy. Co zatem warto wiedzieć o pielęgnacji soczewek kontaktowych?

Drobnoustroje atakują

Organizmy żywe dzielą się na: bakterie, grzyby, pierwotniaki, rośliny i zwierzęta. Bakterie, grzyby i pierwotniaki mogą okazać się dla nas bardzo pożyteczne, ale wcale nie muszą. Część bakterii żyje w naszym przewodzie pokarmowym i za to, że posiadają one środowisko do życia, poprawiają nasze trawienie i inne funkcje życiowe, wzmacniając jednocześnie odporność organizmu. Inne bakterie z kolei potrafią nas bardzo osłabić. Ale dlaczego rozprawiamy o drobnoustrojach w artykule na temat soczewek kontaktowych? Dlatego, że noszenie kontaktów naraża nas na zarażenie się pewnymi drobnoustrojami, nie tylko przy noszeniu, ale głównie przy zakładaniu i zdejmowaniu ich. Do najbardziej groźnych bakterii należą między innymi: pseudomonas, escherichia coli czy acanthamoeba.

 

Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe dzieli się na twarde oraz miękkie. Kontakty twarde powstały jako pierwsze, miękkie jako drugie. Twarde wykonuje się z trwalszego materiału i odznaczają się one lepszą przepuszczalnością powietrza, miękkie wykonuje się na przykład z wody i nie zawsze przepuszczają one tlen. Soczewki kontaktowe twarde stosuje się przy poważniejszych i bardziej pogłębionych wadach wzroku, ich okres użytkowania może wynosić rok, a nawet kilka lat. Soczewki kontaktowe miękkie nosi się w przypadku prostszych i mniej pogłębionych wad wzroku, a okres ich ważności wynosi, w zależności kontaktów, kwartał, miesiąc, tydzień, a nawet dobę. Kontakty twarde dopasowuje się do konkretnego oka, posiadają one mniejszą powierzchnię. Kontakty miękkie wyrabia się masowo i posiadają one większą powierzchnię. Nie należy ich wartościować i oceniać, które okazują się lepsze, a które gorsze, bo jedne i drugie spełniają właściwie swoje funkcje.

 

Płyny do kontaktów

Używając soczewek kontaktowych, koniecznie trzeba też używać płynu do nich (płyny do soczewek znajdziesz tutaj). Wyjąwszy kontakty dobowe, które po jednym razie się wyrzuca, wszelkie inne kontakty po zdjęciu zakłada się po raz kolejny. W tym czasie, gdy ich nie nosimy, powinny się one znajdować w sterylnym pojemniku wypełnionym specjalnym płynem. Płyny do soczewek oczyszczają i nawilżają kontakty. Nigdy nie należy myć kontaktów w wodzie, bo znajdujące się w niej drobnoustroje mogą się dostać do oka i spowodować zapalenie, poważne choroby, a nawet utratę wzroku. Zawsze należy zakładać soczewki kontaktowe umytymi i wysuszonymi rękoma.

Komentarze

comments powered by Disqus