Tu jesteś:

  • Start
  • Pielęgnacja
  • Bezpieczne opalanie – jak uchronić skórę przed zgubnym działaniem słońca?
shadow
Bezpieczne opalanie – jak uchronić skórę przed zgubnym działaniem słońca?
shadow

Bezpieczne opalanie – jak uchronić skórę przed zgubnym działaniem słońca?

Opalanie służy nie tylko pięknu, ale i zdrowiu. Pod wpływem promieni słonecznych nasz organizm wydziela witaminę D, która chroni nas przed chorobami ogólnoustrojowymi, zapewnia dobry stan kośćca i zmniejsza ryzyko depresji. Czy zatem ochrona przed słońcem jest konieczna?

Chandra i przygnębienie nie bez powodu dopadają nas najczęściej jesienią i zimą. Brak nam wtedy witaminy D, której niedobór jest wynikiem przede wszystkim niewystarczającej ekspozycji na słońce. Natomiast w słoneczny dzień wystarczy zaledwie 20 minut przebywania na świeżym powietrzu, aby promienie słoneczne zrobiły swoje i aktywowały biosyntezę witaminy D w skórze. 20 minut o poranku, przed południem lub po! Nie musimy wcale leżeć plackiem na tarasie w porze zenitu, aby być szczęśliwsi i zdrowsi. Jest to wręcz niewskazane! Nadmiar witaminy D wytworzonej podczas opalania co prawda rozłoży się i nie będzie miał toksycznych konsekwencji. Organizm nie radzi sobie jednak tak dobrze z innymi skutkami zbyt intensywnej ekspozycji na słońce. Cierpi na tym przede wszystkim nasza skóra, która pod wpływem promieniowania UV zaczyna marszczyć się, starzeć i tracić wilgoć. Promieniowanie słoneczne w wysokiej dawce jest też szkodliwe dla oczu i działa destrukcyjnie na stan włosów. Jeśli więc pragniemy zażywać opalania w tradycyjnej formie, pamiętajmy o zachowaniu niezbędnych środków ostrożności.

 

Kosmetyki do opalania

Pierwszym z nich jest rozprowadzenie na ciele kremu z filtrem – tym wyższym, im bledszą mamy skórę i im dłużej mamy zamiar zabawić na plaży lub na polanie. Wysoki filtr ochroni nas przed bolesnym poparzeniem słonecznym. Może i nie opalimy się wówczas na czekoladkę, ale taka intensywna opalenizna nie jest już w modzie, a tylko szkodzi skórze – regularne opalanie się zwiększa ryzyko rozwoju komórek rakotwórczych i zachorowania na czerniaka – jednego z najbardziej agresywnych nowotworów. Osoby o bardzo jasnej karnacji, z rudymi włosami i wysypem piegów powinny wręcz zrezygnować z bezpośredniej ekspozycji na słońce, a latem i podczas wakacji nakładać na siebie krem z blokerem słonecznym.

Ryzyko poparzeń, a także udarów jest większe, gdy opalanie przerywamy kąpielami wodnymi. Poprzez wilgoć skóra jeszcze bardziej chłonie promieniowanie słoneczne. Dlatego po wyjściu z wody nie wolno „dosychać” na słońcu. Należy wytrzeć się ręcznikiem, a następnie nałożyć nową warstwę kosmetyku z faktorem SPF i dopiero wtedy, ewentualnie, wrócić do opalania.

 

Pielęgnacja tuż po

Po wygrzaniu się na słońcu warto pamiętać o tym, by zaaplikować skórze kosmetyki silnie nawilżające. Nie muszą to być koniecznie balsamy i kremy po opalaniu. Sprawdzą się wszystkie balsamy z dodatkiem mocno nawilżającego składnika, np. aloesu czy kwasu hialuronowego lub łagodzącej allantoiny. Zamiast kremu możemy użyć również dowolnego olejku roślinnego, który odżywi skórę i ochroni ją przed dalszym promieniowaniem. 

Przeczytaj również

Komentarze

comments powered by Disqus