Tu jesteś:

shadow
Niezbędne akcesoria odzieżowe i obuwnicze amatorów tańca
shadow

Niezbędne akcesoria odzieżowe i obuwnicze amatorów tańca

Parkiet taneczny jest osobnym, magicznym światem, w którym kroki nabierają lekkości i wdzięku, a muzyka zastępuje doraźne impulsy woli. Aby stać się częścią tego świata, nie wystarczą jedynie dobre chęci i predyspozycje – potrzebny jest również odpowiedni strój.

Taniec to nie tylko ruch – ma on w sobie również coś z gry aktorskiej, w której rolę odgrywają nie tylko słowa, gesty i mimika, ale i scenografia, stroje, drobne detale wizualne, pozornie nieistotne, lecz wpływające wydatnie na całokształt przedstawienia. Taniec jest bowiem po trosze takim właśnie przedstawieniem, które ma nie tylko budzić podziw i wprawiać w zachwyt, ale również zaspokajać potrzeby estetyczne widzów. Należyty ubiór i pasujące do okoliczności obuwie to dwa najważniejsze elementy, o które każdy tancerz powinien zadbać.

 

Buty do tańca

Zaczynamy od obuwia, ponieważ jest ono ważniejsze niż pozostała część stroju. Czym się powinno charakteryzować, jeśli ma sprostać wymaganiom stawianym przez parkiet i muzykę? Przede wszystkim powinno być wygodne i lekkie. A także estetyczne i adekwatne do stylu tańca, który preferujemy. Mężczyznom jest oczywiście łatwiej, gdyż zróżnicowanie poszczególnych rodzajów obuwia tanecznego przeznaczonego dla panów jest znacznie mniejsze. Damskie buty do tańca stawiają przed trudniejszym wyborem. Np. jeśli lubisz tańce latynoskie, jedynym słusznym wyborem będą oczywiście buty na obcasie. Jeśli natomiast tańczysz hip-hop, szpilki będą opcją najgorszą z możliwych.

Istotnym kryterium, które powinnaś wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego obuwia, jest jakość podeszwy. Podeszwa w butach do tańca powinna być znacznie bardziej miękka i elastyczna niż w zwykłym obuwiu, w którym chodzimy na co dzień. Najlepiej, aby miała powierzchnię antypoślizgową.

 

Suknie, spódnice, trykoty…

Buty nie wyczerpują oczywiście całego stroju. Równie ważnym elementem są pozostałe części garderoby. Zasadniczo wyróżnia się 5 odmian tańca:

  • taniec towarzyski,
  • balet,
  • jazz,
  • taniec współczesny,
  • taniec nowoczesny/hip hop.

Każdej z tych odmian przyporządkowuje się odrębny ubiór. Taniec towarzyski wymaga wygodnych, przylegających do ciała strojów. Panie na ogół preferują obcisłe topy, leginsy oraz kuse spódniczki. Panowie – t-shirty, a także wąskie, eksponujące budowę nóg spodnie. Balet to już inna bajka: tutaj obowiązuje specjalny strój baletowy, składający się z kostiumu ćwiczebnego (body), tuniki oraz trykotów. Uzupełnieniem mogą być ocieplacze na ramiona oraz getry. Jeśli chodzi o jazz, mamy o wiele więcej możliwości w doborze stroju. Ważne, aby ubiór nie krępował ruchów i był wykonany z materiałów przepuszczających powietrze (przy jazzie wylewamy z siebie hektolitry potu). Podobnie w tańcu współczesnym – nie ma tutaj jakichś restrykcyjnych zaleceń, do których koniecznie trzeba się zastosować. Można tańczyć np. w obuwiu baletowym albo nawet… boso. Hip-hop również nie narzuca żadnych ograniczeń (co zresztą pozostaje poniekąd w związku z jego wymową ideologiczną). Warto jednak zaznaczyć, że hip-hopowcy szczególnie cenią sobie szerokie spodnie i luźne bluzy z kapturem; charakterystycznym elementem ich imagu są również buty przeznaczone do jazdy na deskorolce.

 

Niezależnie jednak od tego, jaki styl tańca preferujesz i jak drogie ciuchy na siebie zakładasz, sprawą pierwszoplanową jest oczywiście zaangażowanie i talent, bez których nawet najlepszy strój nie dopomoże ci w osiągnięciu wymiernych efektów.

Przeczytaj również

Komentarze

comments powered by Disqus