Tu jesteś:

shadow
Kiedy warto kupić profesjonalne buty do tańca?
shadow

Kiedy warto kupić profesjonalne buty do tańca?

Zawodowi tancerze budzą powszechny podziw i uwielbienie. Obserwując ich skomplikowane figury taneczne, które potrafią przyprawić widzów o zawrót głowy, zadajemy sobie pytanie: jak oni to robią? Jedno jest pewne: z całą pewnością nie byliby tacy dobrzy bez odpowiednich butów.

Myliłby się ten, kto by uważał, że do tańca wystarczą indywidualne predyspozycje i dobre chęci. Podobnie jak nikt nie mógłby zostać hakerem, gdyby nie miał dostępu do komputera, czy też wybitnym rzeźbiarzem, gdyby pozbawiono go dłuta – tak nikt nie może zostać wytrawnym tancerzem bez należytego obuwia, które jest warunkiem nieodzownym w doskonaleniu swoich umiejętności tanecznych. Dlatego też jeśli myślicie o tańcu poważnie, powinniście koniecznie zaopatrzyć się w odpowiednie buty.

 

Jak dobrać odpowiednie buty do tańca?

Najważniejsza jest wygoda. Buty do tańca powinny pasować do stopy jak ulał – w przeciwnym razie możemy narazić się na bardzo nieprzyjemnie niespodzianki. Jeśli obuwie powoduje obtarcia i nadmiernie uciska stopy – z całą pewnością nie sprawdzi się w tańcu. Atrybutem każdego tancerza i każdej tancerki jest lekkość oraz wdzięk. Takie też powinny być buty do tańca – lekkie i emanujące wdziękiem.

W sklepach ze specjalnym obuwiem dla tancerzy znajdziemy wiele rodzajów butów treningowych: adidasy, baleriny, seksowne szpilki… Oczywiście są również typowo damskie buty do tańca. Jest w czym wybierać. Niektóre rodzaje tańca wymagają specjalnego obuwia. Dlatego najpierw dobrze się zastanów, czy bardziej przemawia do twojego serca hip-hop czy może salsa, a dopiero potem zdecyduj się na zakup.

 

Rodzaje obuwia

Początkujące tancerki kupują zazwyczaj tzw. baletki, wykonane z prostego materiału. Są one niedrogie, a za to bardzo wygodne. Niestety szybko się niszczą, dlatego na ogół trzeba je dość często wymieniać. Dlatego lepszym rozwiązaniem będą baletki skórzane, które mają tę przewagę nad zwykłymi, że są mocniejsze.

Innym rodzajem obuwia są sneakersy. Największą ich zaletą jest uniwersalność – nie ma chyba takiego stylu tańca, do którego by nie pasowały. Nadają się idealnie zarówno do zumby, latino, salsy czy hip-hopu, a także wielu innych stylów, których wymieniać tutaj nie ma potrzeby. Czym się charakteryzują? Wykonane są z miękkiego, siateczkowego materiału, który pozwala stopie oddychać. Mają podzieloną na dwie części, gumową podeszwę, która amortyzuje ciało i odciąża stawy.

Fani hip-hopu znajdują szczególne upodobanie w butach sięgających za kostkę. Nie jest to wyłącznie kaprys podyktowany względami estetycznymi czy też swoistą hip-hopową stylistyką. Dużą rolę odgrywa tutaj aspekt praktyczny. W takich butach dzięki usztywnieniu kostki stopa jest stabilna. Charakterystyczne dla tego stylu tańca figury, brawurowe podskoki i pląsy narażają na dotkliwe kontuzje. Wysoka podeszwa w tego rodzaju butach amortyzuje ciało i nadaje ruchom sprężystość.

Jeszcze innym rodzajem obuwia tanecznego są jazzówki oraz prawdziwie profesjonalne i eleganckie buty na obcasie. Powszechnie wiadomo, że nic bardziej nie przemawia do zmysłów i nie pobudza tak wyobraźni jak długi, strzelisty obcas. W tańcu oczywiście dwunastocentymetrowe szpilki się raczej nie sprawdzą, ale jest cała gama butów o krótszym obcasie, w których z powodzeniem można szaleć na parkiecie. Dla kobiet, które cenią sobie elegancję i seksapil, takie właśnie obuwie będzie najlepszą opcją.

 

Do wyboru, do koloru

Jak więc widzimy, każdy tancerz ­– czy to początkujący, czy zawodowy – znajdzie coś dla siebie. Nie należy ulegać złudzeniu, że zwykłe buty, w których chodzimy co dzień, okażą się w sam raz do tańca. Nie – na parkiecie tanecznym obowiązują inne reguły gry, a kroki posłuszne są nie spętanej doraźnymi potrzebami woli, lecz… muzyce.

Przeczytaj również

Komentarze

comments powered by Disqus