Tu jesteś:

shadow
Wypadanie włosów – jak sobie z nim radzić?
shadow

Wypadanie włosów – jak sobie z nim radzić?

Wiadomą jest rzeczą, że dla wszystkich kobiet włosy stanowią niezmiernie ważny atrybut urody. Tymczasem niekiedy zdarza się, że mamy do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów, czyli przerażającym dla większości pań problemem łysienia.

W normalnych warunkach tracimy około 100 włosów dziennie i tego rodzaju zjawisko nie powoduje żadnych negatywnych skutków dla jakości i wyglądu naszej fryzury. Bywa jednak, że ni stąd ni zowąd włosy zaczynamy gubić częściej i bardziej intensywnie. Może to być spowodowane poważnymi schorzeniami w postaci na przykład łuszczycy czy łojotokowego zapalenia skóry i wymaga wówczas konsultacji z lekarzem. Łysienie może mieć też charakter polekowy, wypadanie włosów towarzyszy czasami kuracjom antybiotykowym, zażywaniu leków na tarczycę czy hormonalnych. Zgubny wpływ może mieć też niewłaściwy tryb życia – stres, używki, niedobory witamin.

Łysienie u kobiet, w odróżnieniu od mężczyzn, jest zjawiskiem jednak rzadszym i w zdecydowanej większości przypadków nie jest całkowite, tylko częściowe. Zwiększona utrata włosów może następować po porodzie, jako przejściowy rezultat zaburzeń równowagi hormonalnej oraz w okresie menopauzy, jako skutek niedoboru estrogenów. Ponieważ w tym ostatnim przypadku mamy do czynienia ze zmianami trwałymi, należy je ograniczać i łagodzić spożywając produkty bogate w wapń i witaminy, zwłaszcza B12, C, D i E.

Zdrowy tryb życia i właściwe, bogate w witaminy i minerały odżywianie, sprzyja dobrej kondycji skóry i włosów w każdym wieku. Dobrze jest sięgnąć po suplementy diety zawierające substancje, których brakuje w normalnym pożywieniu, chodzi zwłaszcza o żelazo, biotynę, cynk, witaminy. Istotną rolę mogą również odegrać odpowiednie preparaty kosmetyczne. W poważnych przypadkach natomiast stosuje się rozmaite kuracje, począwszy od  leczenia minoksydylem, poprzez psychoterapię, aż po zastosowanie lasera, który działa stymulująco na mieszki włosowe, czy wreszcie pola magnetycznego o niskiej indukcji, przyspieszającego przepływ krwi, a co za tym idzie, zwiększającego aktywność cebulek włosa.

Komentarze

comments powered by Disqus