Tu jesteś:

shadow
Jak usuwać skórki przy paznokciach?
shadow

Jak usuwać skórki przy paznokciach?

Zadbane paznokcie w równym stopniu świadczą o nas, jak staranna fryzura czy makijaż. Nie oznacza to w każdym przypadku konieczności malowania paznokci barwnym lakierem, ale ich dobry stan i ładny, skorelowany kształt oraz niewidoczne skórki.

O tym, czy skórki przy paznokciach należy wycinać, czy jedynie spychać do dołu przy pomocy specjalnej szpatułki, toczy się od lat zażarta dyskusja. Nie ulega wątpliwości, że niewidoczne skórki podnoszą walory estetyczne paznokci i sprawiają, że wydają się one dłuższe i smuklejsze. Zwolennicy radykalnych rozwiązań sięgają zatem po cążki i usuwają skórki całkowicie, przeciwnicy tej metody stosują natomiast tak zwany manicure biologiczny, który polega najpierw na zmiękczeniu skórek odpowiednim preparatem, a następnie ich odsunięciu przy użyciu szpatułki. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z pewnością z zabiegiem bardziej bezpiecznym, chociaż oczywiście efekt nie jest aż tak ostateczny, jak przy wycinaniu skórek cążkami.

Jeśli mówimy o bezpiecznym usuwaniu skórek to dlatego, że tak zwany obrąbek naskórkowy pełni w naturze funkcję ochronną macierzy paznokcia, czyli tej części, która odpowiada za jego prawidłowy wzrost. Paznokcie pozbawione całkowicie obrąbka łatwiej ulegają uszkodzeniu czy infekcji. Nieumiejętne zabiegi w ramach manicure mogą nawet doprowadzić do tak zwanej zanokcicy, czyli zapalenia wału paznokcia, co łączy się z obrzękiem, zaczerwienieniem i bolesnością, niekiedy stanem ropnym i w konsekwencji może doprowadzić do zniekształcenia płytki paznokciowej. Dlatego, jeśli decydujemy się na wycięcie skórek, lepiej zrobić to w sprawdzonym salonie kosmetycznym.

Jeżeli wykonujemy zabieg sami, trzeba zachować podstawowe zasady higieny. Cążki powinny być dobrze naostrzone i wysterylizowane. Paznokcie należy starannie oczyścić z resztek lakieru i przemyć płynem do usuwania skórek. Następnie trzeba na kilka minut nałożyć olejek zmiękczający i jeśli okaże się, że dalej mamy nadmiar skórki, podważyć ją przy podstawie paznokcia i po bokach. Tak podważoną skórkę wycinać, nie uszkadzając wału paznokcia. Następnie dłonie trzeba umyć i osuszyć oraz nałożyć olejek, który ochroni paznokcie przed zakażeniami.

Komentarze

comments powered by Disqus